Warzywa sezonowe maj

Maj to idealny miesiąc na zwrócenie uwagi, czy na naszych talerzach lądują świeże warzywa sezonowe. Po zimie nastała wiosna w pełni, a wraz z nią bogactwo smaków i wartości odżywczych. Prosto z naszej polskiej ziemi, na nasze polskie talerze – czyli najkrótszą drogą! Zobacz na co postawić w maju, aby wykonać kolejny krok w kierunku zadbania o swoje zdrowie, dobre samopoczucie i energię.

Dlaczego sezonowe?

Po pierwsze (i dla mnie najważniejsze) sezonowe warzywa i owoce mają największą wartość odżywczą. Ich droga na stół jest najkrótsza, dzięki czemu produkty nie tracą swojej świeżości i mają w sobie największą ilość witamin i minerałów.

Po drugie, dzięki krótkiej drodze mamy szansę ograniczyć ilość spożywanych środków używanych do przedłużania trwałości warzyw i owoców, transportowanych na dłuższe dystanse. Smak sezonowych warzyw i owoców jest również najbardziej wyrazisty, bo dojrzewały w najlepszych dla siebie warunkach.

Potrzecie, sezonowe produkty są zazwyczaj tańsze i łatwiej dostępne. Kiedy sezon na dany owoc czy warzywo jest w pełni, często można znaleźć je w lokalnych sklepach spożywczych, na targach rolniczych czy u bezpośrednich dostawców. Nie tylko wspiera to lokalnych producentów, ale również pozwala nam zaoszczędzić pieniądze, ponieważ produkty sezonowe zazwyczaj są tańsze niż te importowane spoza sezonu.

Jakie warzywa sezonowe w maju?

Szparagi

Szparagi są prawdziwą bombą składników odżywczych. Suma substancji bioaktywnych w szparagach jest nawet 5 razy większa niż w innych warzywach, a rekordzistą jest zielona odmiana. Zawierają wapń, potas, magnez, selen, kwas foliowy. Szparagi są ponadto bardzo istotnym źródłem witaminy K kontrolującej funkcjonowanie naczyń krwionośnych i krzepliwość krwi. Białko zawarte w szparagach zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, co jest niezwykle rzadkie w roślinach. Polifenole, antocyjany i saponiny działają antyoksydacyjnie.

Zawarte w szparagach składniki wykazują szereg działań korzystnych dla zdrowia:

  • przeciwnowotworowe – dzięki właściwościom antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym
  • wspierające odporność – pobudzają mechanizmy obronne
  • zapobiegają cukrzycy typu 2 – obniżają stężenie glukozy we krwi
  • zapobiegają nadciśnieniu i hipercholesterolemii
  • przeciwstarzeniową

Mój sposób, aby nie wyrzucać odłamanych zdrewniałych końcówek? Wyciskam z nich sok w skowirówce z dodatkiem np. jabłka.

Spożycie szparagów powinno być ograniczone przez osoby cierpiące na dnę moczanową.

Rzodkiewka

Rzodkiewka to kolejne warzywo sezonowe w maju. Jest bogata w składniki odżywcze takie jak potas, wapń, sód i witamina C. Jest warzywem bogatym w antyoksydanty i to w dużej mierze im zawdzięcza swoje prozdrowotne właściwości:

  • ochronne na wątrobę
  • przeciwnowotworowe
  • antybakteryjne i przeciwgrzybicze
  • przeciwcukrzycowe

Wybieraj pęczki o zdrowych, zielonych liściach – większa szansa na zdrowszy korzeń. Poza tym liście możesz wykorzystać do wykonania smacznego pesto.

Rabarbar

Kwaśny smak rabarbaru to sprawka obecności kwasu cytrynowego i jabłkowego. Wśród składników warto wymienić potas, magnez, wapń, żelazo, a nawet jod, mangan i cynk. W czerwonej części znajdziemy sporo witaminy A, ale również C, E, K, B1, B2, B6 oraz kwas foliowy. To także doskonałe źródło błonnika.

Jakie działanie wykazuje rabarbar?

  • regulujące wypróżnienia
  • przeciwzapalne i przeciwnowotworowe
  • obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu
  • neuroprotekcyjne

Choć rabarbar to cenne źródło wartościowych składników o korzystnych właściwościach,to jego spożycie powinno być ograniczane przez niektóre osoby (kobiety w ciąży, karmiące lub osoby z kamica nerkową, dną moczanową i osteoporozą).

Botwina

Botwina jest jednym z najlepszych źródeł saponin. Składniki mineralne zawarte w botwinie to: wapń, magnez, żelazo i fosor. Zawiera ona również kwasy tłuszczowe omega 3 i 6.

Składniki zawarte w botwinie mają działanie:

  • przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe (saponiny)
  • wspomagające pracę układu nerwowego (kwasy omega 3)
  • biorą udział w prawidłowym tworzeniu kośćca, zębów i tkanek (wapń, magnez)
  • tworzeniu cząsteczek hemoglobiny odpowiedzialnej za transport tlenu w organizmie (żelazo)
  • uczestniczą w produkcji energii (fosfor)

Sezonowo – zdrowo

Zadbaj o udział sezonowych warzyw w swoich posiłkach. Komponuj posiłki tak, aby połowę talerza zajmowały właśnie warzywa. Stawiając na sezonowe produkty dostarczysz swojemu organizmowi cennych składników, dzięki którym będziesz czuła się po prostu lepiej. Zdrowy styl życia składa się z wielu elementów – warzywa na talerzu to jeden z nich.

A jeśli wraz z nadejściem maja otworzyłaś już sezon grillowy, zapraszam Cię na wpis, w którym poznasz zdrowsze alternatywy dla grillowanych kiełbasek: “Zdrowy grill – jak go przygotować?”

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *