Czym zajmuje się psychodietetyk?

Psychodietetyk w swojej pracy wykorzystuje wiedzę z zakresu psychologii, dietetyki oraz medycyny odżywiania, co daje mu możliwość holistycznego podejścia do problemu klienta. Szerokie spojrzenie na temat, pozwala mu skutecznie pomagać w zakresie zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze.

czym zajmuje się psychodietetyk

Czym różni się dietetyk od psychodietetyka?

Podczas kiedy dietetyk skupia się przede wszystkim na sposobie odżywiania i w tym obszarze tworzy zalecenia dla klienta układając diety, psychodietetyk działa szerzej – ma na uwadze, że to co jemy, jest uzależnione od wielu czynników m.in. kondycji psychicznej, samooceny, przeżywanych emocji, umiejętności radzenia sobie ze stresem czy środowiska. Dzięki temu nie tyle konstruuje zalecenia, co pomaga je wdrażać w życie, tak abyś mogła skutecznie realizować swoje plany/marzenia o zdrowiu i zgrabnej sylwetce i nie rezygnowała przy napotykanych trudnościach.

Wyjaśnienia te są dosyć ogólne, gdyż tak jak wielu jest lekarzy różnych specjalizacji, tak i psychodietetycy specjalizować się mogą w różnych problemach. Z psychodietetyką najczęściej kojarzone są zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia czy anoreksja, jako zaburzenia typowo o podłożu psychicznym,  jednak obszar działania psychodietetyki jest znacznie szerszy!

Obszary, którymi zajmuje się psychodietetyk:

 • zmiany w zakresie diety
 • redukcja masy ciała
 • wdrażanie aktywności fizycznej
 • wywołanie motywacji oraz jej utrzymanie w dłuższej perspektywie
 • nauka samodyscypliny
 • poprawa samooceny
 • asertywność
 • komunikacja międzyludzka
 • komunikacja swoich potrzeb
 • regulacja emocji
 • umiejętność radzenia sobie ze stresem

Jak wygląda współpraca z psychodietetykiem?

Każdy specjalista ma swój sposób pracy, swoje obszary działania, w których decyduje się poruszać i problemy, w których wie, że potrafi skutecznie pomagać…

… dlatego chciałabym Ci opowiedzieć jak wygląda współpraca ze mną.

Jako psychodietetyk wiem, że jeśli na duże sukcesy składają się następujące po sobie małe kroki, to zmiana staje się przyjemna, naturalna, a jej efekty zostają z Tobą na dłużej. Mam przygotowany dla Ciebie proces, który przeprowadzi Cię za rękę z miejsca, w którym jesteś (analiza stanu zdrowia i obecnego stylu życia) do miejsca, w którym chciałabyś się znaleźć. Ty określasz na czym Ci zależy – ja pomagam Ci tam dotrzeć. Poruszamy się w szeroko pojętym obszarze zdrowego stylu życia: zdrowsze posiłki/więcej regularnego ruchu/balans między pracą, a życiem prywatnym/kontrola stresu/dowolny inny temat mający związek ze zdrowiem. Przemyślany proces i praktyczne ćwiczenia to szansa na powodzenie – działamy stopniowo, świadomie i nie robimy rewolucji.

Codzienność, w której po pracy jesteś w stanie z energią i pełnym zaangażowaniem zająć się dziećmi, jest możliwa wtedy, kiedy zadbasz najpierw o siebie. Podczas awarii samolotu maskę tlenową zakładasz najpierw sobie – potem dzieciom.

Jeśli nie zadbasz o swoją kondycję fizyczną i psychiczną, ominie Cię w życiu wiele wartościowych chwil. Dodatkowo pamiętaj, że dzieci uczą się życia obserwując osoby im najbliższe – będą powtarzały znany schemat. Jeśli chcesz, aby w przyszłości umiały dać o swoje zdrowie i potrafiły ustalać priorytety działań zgodnie z wartościami, bądź dla nich przykładem.

Jeśli nie raz już próbowałaś i straciłaś wiarę, że zmiany są możliwe – nie martw się. Poznasz sposoby, dzięki którym Twój umysł będzie wspierał Cię w działaniu – nauczysz się unikać pułapek, które są odpowiedzialne za Twoje dotychczasowe niepowodzenia. W naszej współpracy stawiam na Twój rozwój osobisty. Dostajesz wędkę, nie rybę. Dzięki temu masz siłę i umiejętności, aby działać samodzielnie po zakończonej współpracy ze mną.

W odróżnieniu od innych psychodietetyków jestem również farmaceutą. Posiadam umiejętność odczytywania wyników krwi, doboru czasowej suplementacji do diety lub zupełnie przeciwnie – potrafię zweryfikować konieczność przyjmowania preparatów dostępnych bez recepty i zasugerować zastąpienie ich konkretnymi produktami spożywczymi.

Dodatkowo jestem dobrym organizatorem czasu i nadmiaru zadań. To ważna umiejętność w dzisiejszym zabieganym świecie. My, kobiety, szczególnie dużo od siebie wymagamy i obiektywnie dużo dźwigamy na swoich barkach. Chcę pokazać Ci sprawdzone sposoby na zapanowanie nad chaosem, gdyż zdaję sobie sprawę z tego, jak dużym ogranicznikiem w działaniu może być powszechny brak czasu.

Ukończenie kierunku fitochemia i fototerapia pozwala mi również wesprzeć proces drogi do zdrowia ziołami. Istnieje wiele dobrze przebadanych roślin, które uzyskały status roślin leczniczych i mogą stanowić wartościową alternatywę dla produktów chemicznych.

Jako instruktor pilates, mogę podpowiedzieć Ci jak polubić ruch i przestać traktować go jak „zło konieczne” oraz jak wdrożyć go w codzienne życie.

W skrócie:

wiedza zdobyta na dwóch uczelniach medycznych, długoletnie doświadczenie w branży medycznej, umiejętność holistycznego podejścia, lata pracy z pacjentami w aptece oraz liczne szkolenia, w tym z zarządzania czasem, pozwalają mi skutecznie wspierać zabiegane kobiety,  w zmianie ich stylu życia na zdrowszy.

Ale wiesz co?
Ja jestem specjalistką z tych wszystkich dziedzin, ale…

… to Ty jesteś specjalistką swojego życia!

Ty znasz siebie najlepiej i znasz realia, w których jesteś osadzona. W naszej współpracy stawiam na partnerstwo – to Ty decydujesz, nad którymi obszarami masz chęć/potrzebę pracować i jakie rozwiązania będą w zgodzie z Tobą. Niczego Ci nie narzucam. Pokazuję możliwości, ale to Ty decydujesz, w którą idziesz stronę, co w tą drogę zabierasz i jak szybko chcesz dotrzeć do celu.

Komu pomaga psychodietetyk?

W zależności od obszaru, w którym specjalista psychodietetyki postanowił się poruszać, pomaga on osobom z zaburzeniami odżywiania (anoreksja, bulimia) oraz wszystkim tym, którzy mają trudności z utrzymaniem zdrowych nawyków w swoim życiu.

Komu ja pomagam?

Kobietom, które:

 • mają świadomość jak ważny jest zdrowy styl życia i chciałyby coś zmienić
 • intensywnie pracują i w natłoku zadań nie znajdują czasu dla siebie
 • mają problem z utrzymaniem motywacji i samodyscypliny, poddają się
 • są tak zaganiane, że pomijają posiłki w ciągu dnia
 • zajadają stres
 • chciałyby więcej się ruszać, ale nie lubią intensywnych treningów
 • chciałyby mieć więcej energii i móc aktywnie spędzać czas z rodziną

Jeśli odnajdujesz wśród powyższych problemów swoje i chciałabyś skutecznie zabrać się za ich rozwiązanie, zapraszam Cię na indywidualne konsultację online. Podczas spotkania zweryfikujemy podłoże Twoich trudności i wypracujemy Twoje własne rozwiązania,  pasujące do Ciebie i Twojej rzeczywistości.

Tutaj możesz zapoznać się z ofertą.

podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *