jak pracować mniej

Równowaga między pracą a życiem prywatnym jest niezbędna dla zdrowia – fizycznego i psychicznego. Dzisiejszy świat stanął na głowie – pracować musimy więcej, szybciej, wydajniej. To niszczy nasze zdrowie i osłabia relacje z bliskimi. Dowiedz się jak pracować mniej, by móc cieszyć się życiem poza godzinami pracy i utrzymać zdrowie jak najdłużej.

Zrób audyt swojej sytuacji

Najczęściej jest tak, że biegniemy przez życie jak chomik w kołowrotku. Taki chomik kiedy biegnie, nie widzi wyjścia ze swojego kołowrotka – obrazy przesuwają mu się tak szybko, że otwór wyjściowy przestaje być widoczny. Co musi zrobić chomik, żeby wysiąść i zmienić swoją sytuację? Musi się zatrzymać! Dopiero kiedy się zatrzyma, przeanalizuje swoje położenie i rozejrzy, zobaczy, że kołowrotek ma wyjście. Ba! Niejedno! Ma nawet dwa i wówczas chomik może zdecydować się wyjść, odpocząć i przestać w końcu tak zasuwać.

Jeśli czujesz właśnie się jak taki chomik, to masz już pierwszą podpowiedź co zrobić, aby swoją sytuację zmienić. Zatrzymaj się i przeanalizuj swoje położenie.

  • Czy Twój styl życia i pracy Ci odpowiada?
  • Czy praca daje Ci satysfakcję?
  • Czy zadania i zakres obowiązków są dla Ciebie ok?
  • Czy pracując w taki sposób jak obecnie, masz możliwość realizować inne swoje cele/role życiowe?
  • Czy obecna praca jest zgodna z Twoimi wartościami?
  • Czy nie powoduje uszczerbku na Twoim zdrowiu psychicznym lub fizycznym?

Wartości jako wyznacznik dobrego kierunku

Za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad słusznością swoich działań i wyborów, warto odnieść się do wartości jakie wyznajemy w życiu. To one powinny być naszymi drogowskazami. Działanie zgodne z wartościami daje nam bowiem spokój ducha – kiedy nasz świat zewnętrzny jest spójny ze światem wewnętrznym, czujemy zdrowy balans. Więcej na temat ustalania priorytetów działań w oparciu o wartości pisałam TUTAJ. Dziś chcę Ci tylko przypomnieć, że nie wszystko w życiu warto przeliczać na pieniądze. Nasz czas, zdrowie i nasi bliscy są dużo cenniejszą walutą.

Bilans zysków i strat

Jeśli chcesz pracować mniej, a mimo tych chęci niewiele się w Twoim życiu zmienia, warto żebyś znalazła logiczne argumenty dla swojego umysłu, że warto takiej zmiany dokonać. Często w naszych głowach słyszymy głosy powtarzające “musisz”, “powinnaś”, “wszyscy tak mają/robią”, “to normalne”, “chyba wydziwiasz”. Takie podszepty umysłu najczęściej wynikają z naszych przekonań na temat pracy. Przekonania natomiast nie są faktami – są jedynie naszymi opiniami na dany temat, ukształtowanymi przez wcześniejsze obserwacje i doświadczenia.

Poszukajmy zatem faktów.

Przeskanuj różne obszary swojego życia, na które styl Twojej pracy ma wpływ.

  • Co Ci robi sposób w jaki obecnie pracujesz?
  • Jakie masz z tego powodu korzyści?
  • Jakie ponosisz straty?

Jeśli bierzesz pod uwagę dochody, uwzględnij przede wszystkim to, co dzięki temu masz. Jeśli widzisz negatywne konsekwencje, zaprognozuj długoterminowe skutki. Tak przeprowadzony bilans pozwoli Ci szeroko spojrzeć na swoje życie i zdecydować, czy wymiar pracy i stopień zaangażowania w nią, jest na dłuższa metę dla Ciebie korzystny.

Co zrobić, aby pracować mniej?

Jeśli bilans przekona Cię do zmian, zastanów się co dokładnie chciałabyś zmienić. Czasem wystarczą mikrozmiany, które przyniosą makrokorzyści. Innym razem potrzebna jest rewolucja. Od Ciebie zależy jakich zmian się podejmiesz. Jeśli nie jesteś pewna słuszności wprowadzanych rozwiązań, potraktuj je jako testy. Sprawdzaj rozwiązania, obserwuj wynikające z nich zmiany i decyduj, czy są one wystarczające, byś mogła powiedzieć, że odzyskałaś swój balans.

Jeśli nie do końca wiesz, jak za to wszystko się zabrać, już niedługo będę miała dla Ciebie gotowy schemat. Mój ebook “Równowaga życia i pracy, czyli zdrowie pracującej mamy”, poprowadzi Cię za rękę. Dzięki niemu odnajdziesz przyczyny, dla których zbyt mocno angażujesz się w pracę, zaprojektujesz swoją równowagę między najważniejszymi dla Ciebie obszarami i poznasz sposoby skutecznego wprowadzania planu w życie. TUTAJ znajdziesz szczegóły.

Pogódź się z konsekwencjami

Jedno co musisz mieć na uwadze wprowadzając zmiany w swój styl pracy, to konsekwencje. Coś zyskasz, a coś stracisz. Ważne, aby bilans nadal wychodził dla Ciebie korzystnie i był spójny z Twoimi wartościami.

Co możesz stracić, gdy ograniczysz swój obszar PRACA i zechcesz go zrównoważyć z obszarem ŻYCIE?

  • Część dochodów – możliwe, że mniej zarobisz, że odebrana Ci zostanie premia, że obetną Ci pensję
  • Opinię pracownika idealnego – czy to w firmie, czy to w swojej głowie.
  • Pracę – w trakcie analizy możesz uznać, że to co robisz, nie ma sensu, że nie jest dla Ciebie lub zwyczajnie obniżenie Twojego zaangażowania może nie spodobać się przełożonym

Jak nie bać się konsekwencji?

Wyobraź sobie wszystkie najgorsze scenariusze i przygotuj dla nich rozwiązania. Zanotuj również korzyści, które wynikną z tych scenariuszy – nigdy nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Takie przygotowanie da Ci pewność, że cokolwiek się nie wydarzy, będziesz umiała sobie z tym poradzić.

Na szczęście dzisiejszy rynek pracy kształtuje się na korzyść pracownika. Kryzys kryzysem, ale ręce do pracy poszukiwane są w wielu branżach. Naprawdę nie musimy, tak jak to często robili nasi rodzice, przepracować całego życia w jednym miejscu i w jeden sposób, na warunkach takich jak dyktują nam pracodawcy. Niech to da Ci spokój – cokolwiek zdecydujesz i cokolwiek się w związku z tym wydarzy, nie jest to sytuacją ostateczna. Masz na nią nadal wpływ. A zyskać możesz wiele – spokój, zdrowie i cudowne relacje z osobami najważniejszymi w Twoim życiu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *