motywacja do zdrowego stylu życia

Motywacja – jak to u mnie wygląda

Skąd u mnie motywacja do zdrowego stylu życia? Odkąd powiedziałam sobie głośno, że zdrowie i rodzina są u mnie na pierwszym miejscu, łatwiej jest mi oderwać się od komputera i pracować mniej (co nie oznacza, że czasem mnie to nie wkurza, że nie zdążam zrealizować dziennego planu 🙂 )

Taka deklaracja działania zgodnego z moimi wartościami (a nie tylko mówienie o nich) bardzo mi pomogła w ustalaniu codziennych priorytetów. Jest dla mnie takim azymutem. Mogę również powiedzieć, że ta deklaracja daje mi również siłę do codziennego działania:

 • dbam o to, aby każdy (ja również) mógł zjeść w domu pełnowartościowe posiłki
 • staram się poświęcić poranek na aktywność fizyczną (bo w dalszej części dnia trudniej mi się zmobilizować)
 • pilnuję czasu pracy, aby mieć przerwy i odpowiednią ilość czasu po pracy dla rodziny
 • staram się zadbać o spokojny wieczór i chwilę z książką

Znajdź swoje “dlaczego”

Aby móc działać zdrowo, trzeba znaleźć swoje dlaczego. Nie da się tak po prostu zmusić do praktykowania zdrowych nawyków.

Warto więc na spokojnie pochylić nad sobą. Usiąść z ulubioną herbatą i pomyśleć:

Czy żyję tak, jak chcę? Czy obecne standardy zaprowadzą mnie tam, gdzie chcę? Czy pomogą mi zbudować przyszłość taką, jaką chcę? Czy w chwili obecnej czuję się dobrze? Czy właśnie tak chce się czuć każdego dnia? Czy mój  sposób funkcjonowania na co dzień jest dobrym przykładem dla moich dzieci?

Często zdajemy sobie sprawę z tego, że warto by było bardziej dbać o zdrowie. Często nawet chcemy coś zmienić, podejmujemy próbę zmiany nawyków, ale po jakimś czasie okazuje się ona słomianym zapałem. Dlaczego?

Bo mało precyzyjnie i nie całkiem świadomie budujemy swoją motywację.

Co to jest motywacja i skąd ją wziąć?

To silna siła wewnętrzna lub zewnętrzna, która napędza nas do działania i osiągania celów. Dzięki niej chce nam się działać, często mimo trudów i przeszkód.

Skąd zatem taką motywację brać?

 1. Cele i marzenia:
  Wyobrażanie sobie, gdzie chcesz być w przyszłości, jakie cele chcesz osiągnąć, może być potężnym źródłem motywacji. Chcąc realizować swoje marzenia, jesteśmy bardziej skłonne do podejmowania działań
 2. Inspirujące przykłady:
  Śledzenie historii i osiągnięć innych ludzi może być bardzo inspirujące. Czytanie o sukcesach innych osób, zwłaszcza tych, które przeszły podobne trudności, może pomóc nam w uwierzeniu, że my także możemy osiągnąć sukces
 3. Wartości życiowe:
  Zrozumienie swoich wartości i przekonań może pomóc w określeniu, co jest dla nas ważne w życiu. Działając zgodnie z tymi wartościami, jesteśmy bardziej skłonne do zachowania motywacji

Jednym słowem warto znaleźć swoje DLACZEGO. Bez tego działanie będzie krótkotrwałe, bo zwyczajnie nie do końca wiemy po co mamy to robić i po co mamy zmieniać sytuację, w której jest nam wygodnie.

Jak zbudować motywację do zdrowego stylu życia?

Jeśli więc postanowisz jakąś zmianę lub zechcesz zadbać o jakiś zdrowy nawyk, zapytaj samą siebie głośno:

 • Po co chcę to robić?
  Kiedy sprecyzujesz odpowiedź zadaj sobie do tej odpowiedzi kolejne pytanie:
 • A po co mi to?
  Kiedy i na to pytanie odpowiesz, zapytaj się po raz trzeci:
 • A dlaczego jest to dla mnie ważne?

Dopiero za trzecim pogłębionym pytaniem DLACZEGO powinna się kryć prawdziwa motywacja. 

Gdybym ja zadała sobie ten ciąg pytań, to odpowiedź “bo rodzina i zdrowie są dla mnie najważniejsze” byłyby odpowiedzią zaledwie na pierwsze pytanie. Za każdym kolejnym słyszałabyś coraz bardziej osobistą i poruszającą odpowiedź. 

Zacznij działać!

Znajdź swoją, a naprawdę zaczniesz działać. Miej ją przed oczami, a nawet po gorszych dniach wrócisz na dobre tory i nie odpuścisz.

Zapraszam Cię na wideoszkolenie “Zbuduj solidną motywację – zacznij żyć zdrowo mimo wszystkich ALE” – znajdziesz je TUTAJ.

A TUTAJ możesz pobrać swój SKUTECZNIK – czyli habit tracker, który pomoże Ci trzymać się założonego planu.
Powodzenia!

podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *