Zdrowe wakacyjne nawyki

Wakacje są doskonałym czasem na relaks, odpoczynek i odreagowanie. To także idealna by zadbać o zdrowe wakacyjne nawyki, które pomogą utrzymać dobre samopoczucie i energię. Nawet jeśli martwisz się, że w wakacje wypracowywana przez cały rok rutyna może zostać zachwiana, zobacz jak możesz wykorzystać ten czas, aby nadal iść w stronę zdrowia.

Wykorzystaj pogodę

Wakacje to doskonały czas na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Zamiast spędzać cały dzień na plaży, spróbuj włączyć do swojego planu dnia aktywność fizyczną. Może to być krótki poranny jogging, jazda na rowerze, pływanie czy spacery po okolicy. Aktywność fizyczna nie tylko pomoże w utrzymaniu kondycji, ale również zwiększy poziom endorfin i poprawi nastrój. Pamiętaj, że nie musisz rzucać się od razu na sport wyczynowy – również w wakacje obowiązuje zasada małych kroków, o której więcej pisałam TUTAJ.

Jedz z głową

Wakacje często wiążą się z jedzeniem na wynos, fast foodami i słodkimi przekąskami. I ok, taki to czas, że wrzucamy z gotowaniem na luz. Jednak nawet w wakacje możesz odżywiać się z głową – pamiętaj o owocach i warzywach, czytaj składy kupowanych półproduktów lub gotowych dań do odgrzania, zachowaj umiar w słodkościach.

A może wypróbujesz i polubisz moją metodę? Na każdy wyjazd szykuję zupy i dania typu gulasz, fasolka po bretońsku w słoiki. Pasteryzuję je i trzymam w lodówce do czasu wyjazdu. W takiej postaci mogę spokojnie przewieźć je i przechowywać w chłodziarce na miejscu – są szybkim obiadem do odgrzania.

Korzystaj z wolnych chwil

Wakacje powinny być czasem wypoczynku i regeneracji. Oderwij głowę od codzienności, wyłącz myśli z pracy, nie zaglądaj w służbową pocztę, a na służbowym telefonie ustaw pocztę głosową informującą, że jesteś na urlopie. Jeśli masz z tym kłopot poproś kogoś zaufanego o zmianę hasła na służbowej poczcie – to mój tip z czasów, kiedy nie umiałam sama zdystansować się do firmowych zadań na urlopie.

Odpuść ile możesz, korzystaj ze słońca, ze wspólnego czasu z rodziną. Znajdź chwile tylko dla siebie. Zwolnij. Nie zarywaj nocy – dobry sen wpłynie na twoją energię i ogólne samopoczucie.

Ogranicz korzystanie z urządzeń elektronicznych

Podczas wakacji staraj się ograniczać korzystanie z urządzeń elektronicznych, takich jak telewizor, komputer, smartfon czy tablet. Zamiast tego, skup się na bezpośredniej interakcji z rodziną i przyjaciółmi, czerpaniu radości z otaczającego cię świata i przeżywaniu prawdziwych doświadczeń.

Znajdź czas na czytanie, słuchanie muzyki, ćwiczenia lub cokolwiek innego, co sprawia Ci przyjemność i pomaga zrelaksować się. Wykorzystaj wakacje do rozwijania swoich pasji i zainteresowań, poznawania nowych rzeczy i czerpania radości z różnych aktywności.

Zdrowe wakacyjne nawyki – po co Ci?

Wakacje to czas, w którym często funkcjonujemy trochę inaczej niż w ciągu roku. To okazja, aby trochę zwolnić i zadbać o to, o co na co dzień trochę trudniej. Korzystaj z tego czasu i elastycznie dostosowuj swoje działania do sytuacji, w której się znajdziesz. Planuj i myśl o zdrowych nawykach – dzięki tej czujności i świadomemu działaniu z myślą o zdrowiu, zadbasz o swoją energię, która zostanie z Tobą nawet po powrocie do codziennej rzeczywistości.

Jeśli chciałabyś skorzystać z bardziej szczegółowych inspiracji na ruch, regenerację i zdrowe odżywianie możesz pobrać bezpłatnie przygotowane przez mnie listy:

  • 35 sposobów na regenerację organizmu
  • 30 sposobów na małą i ciut większą aktywność fizyczną
  • 35 sposobów na zdrowe odżywianie

Zapraszam Cię po materiały TUTAJ. Są elementem akcji ” Wyzwanie – zdrowe funkcjonowanie“.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *