postanowienia noworoczne

Ponieważ jest początek roku, postanowiłam użyć w tytule hasła “postanowienia noworoczne”. Prawda jest jednak taka, że to co napiszę, może spokojnie odnosić się do każdych innych postanowień, które podejmujemy o dowolnej porze roku.

Najczęstsze postanowienia noworoczne

Z badań przeprowadzonych w Polsce w 2021 roku, przez agencję badań rynku i opinii SW Research wynika, że postanowienia związane ze zdrowym stylem życia, plasują się w samej czołówce postanowień.

Postanowienie% osób
Zwiększyć aktywność fizyczną38%
Odżywiać się bardziej zdrowo32%
Pozbyć się zbędnych kilogramów30%
Poprawić jakość snu i wypoczynku22%
Ograniczyć słodycze i cukier21%

Fakt ten jest budujący. Widać, że świadomość wagi zdrowego stylu jest wysoka. Liczby wyglądały dużo lepiej wśród kobiet – zdecydowanie częściej podejmowały one postanowienia i zdecydowanie częściej dotyczyły one zdrowego stylu życia.

Realizacja postanowień

Jeśli przyjrzymy się natomiast realizacji postanowień, sytuacja nie wyglądała już tak kolorowo. Już po pierwszym tygodniu 28% osób nie realizowało swoich postanowień.

Osoby% po I tygodniu
które zrezygnowały8%
które nawet nie zaczęły20%

Im dalej w las, tym gorzej… Statystyki opublikowane w Journal of Clinical Psychology, pochodzące z rynku amerykańskiego, pokazały tendencje rezygnacji z postanowień w skali roku.

Brak realizacji postanowień% osób
po tygodniu25%
po miesiącu36%
po pół roku54%
po roku92%

Co oznaczają te liczby?

Że po roku tylko 8% osób udaje się utrzymać swoje postanowienia noworoczne. Oznacza to zapewne również fakt, że przez ten czas zdążyli oni zmienić swoje nawyki i zautomatyzowali pewne nowe czynności, dzięki czemu udało im się na stałe wdrożyć w swoje życie zaplanowane zmiany. Osiągnęli pełen sukces!

Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyn jest wiele i chyba w tym jest największy problem. Postanawiając sobie różne rzeczy, niewątpliwie popełniamy więcej niż jeden błąd.

Wśród tych najczęstszych możemy wymienić:

  • niewłaściwie sformułowane postanowienia – zbyt ogólne, nieumiejscowione w czasie
  • zbyt wiele postanowień na raz – zbyt duża rewolucja w naszej rzeczywistości
  • brak planu działania – działanie po omacku, ciągłe podejmowanie decyzji sprzyjające rezygnacji
  • zbyt ambitny plan, który za bardzo nas przeforsowuje
  • brak narzędzi – poleganie tylko na swojej silnej woli, która jest wyczerpywalna
  • brak wsparcia – działanie w osamotnieniu, taplanie się w zupie swoich własnych przekonań
  • pułapki myślowe, w tym myślenie zero-jedynkowe i traktowanie potknięć, jako totalne porażki

Co w takim razie robić?

O tym jak wprowadzać zmiany skutecznie, pisałam już wcześniej tutaj. Również tutaj możesz przeczytać o sprawdzonej metodzie małych kroków, która pozwala zjadać słonia po kawałku. Ten natomiast artykuł polecam Ci, żebyś w ogóle zrozumiała, dlaczego warto na to wszystko zwrócić uwagę, zanim ruszysz z działaniem.

Reasumując – nie martw się. Są sposoby! Mając odpowiednią wiedzę i wsparcie, możesz spokojnie wpływać na zmianę tych statystyk! 🙂

Do dzieła!

Jeśli chcesz dobrze sprecyzować swoje postanowienia, być może masz ochotę zrobić to z moimi kartami pracy. A jeśli uznasz, że to właśnie wsparcia brakuje Ci na tej drodze do celu – jestem. Zobacz jak mogę Ci pomóc.

podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *